pl / en

NOWATORSKA WIEŚ

14/01/2015 obrazek tytułowy

Obserwujemy coraz większą kreatywność architektów w projektowaniu szkół, co ciekawe najlepsze projekty realizowane są często na terenach wiejskich i w małych miejscowościach. Pierwszy w tym roku wpis na naszym blogu poświęcamy szkole podstawowej Kirk Michael w South Ayrshire (Szkocja), która została oddana do użytku uczniów i nauczycieli w 2014 roku.

Zamysłem architektów z pracowni Holmes Miller było stworzenie miejsca nie tylko nowoczesnego i przyjaznego dzieciom, ale również doskonale komponującego się z charakterem angielskiej wsi. W efekcie powstał budynek spełniający wysokie standardy stawiane szkołom, który jednocześnie stał się centralnym punktem tej małej miejscowości.

Dzięki przemyślanemu wbudowaniu bryły szkoły – pod względem wysokości, kształtu i wykorzystanych materiałów – w istniejącą tkankę architektoniczną miejscowości budynek doskonale współgra z krajobrazem South Ayrshire. Koncepcyjnie bryła szkoły nawiązuje swoją formą do połączonych ze sobą zabudowań wiejskiej zagrody. Projektanci zastosowali symetryczny dwuspadowy kształt dachu oraz osadzili bryłę na typowej dla terenów wiejskich podłużnej, wąskiej działce. Budynek wraz ze swoją minimalistyczną przegubową elewacją oraz przewagą ścian nad oknami integruje szkołę w wiejski krajobraz.

Użyte przez architektów materiały wykończeniowe: drewno, kamień, dachówka – nadały temu tradycyjnemu, wiejskiemu budynkowi nowoczesny wygląd. Wnętrza szkoły zostały zaprojektowane w taki sposób, aby uczniowie mieli do dyspozycji przestronne i jasne przestrzenie wykorzystywane zarówno do nauki, jak i wypoczynku.

obrazek wpisuobrazek wpisuobrazek wpisuobrazek wpisuobrazek wpisuobrazek wpisuobrazek wpisuobrazek wpisuobrazek wpisu
Facebook Pinterest google+ Tekst: Marta Kopcik zdj. Holmes Miller