KREATYWNE WNĘTRZA

Ostatnie lata były niewątpliwie bardzo interesujące, jeśli chodzi o projektowanie wnętrz hotelowych. Rosnąca liczba prywatnych, butikowych hoteli, a także dynamicznie zachodzące zmiany w preferencjach gości i rozwój technologii sprawiły, że właściciele zaczęli poszukiwać nowych, kreatywnych pomysłów na wnętrza, które nie tylko przyciągną klientów do ich hoteli, lecz także sprawią, że będą do nich powracać.

Fakt, że na hotelowej mapie świata i Polski pojawia się coraz więcej ciekawych obiektów, wyróżniających się pod względem wystroju wnętrz, dowodzi, że inwestorzy dostrzegli siłę designu jako czynnika przewagi konkurencyjnej oraz ważny element składowy strategii marketingowo-sprzedażowych. Coraz śmielej sięgają więc po niestandardowe, odważne projekty. W artykule przedstawione zostały trzy, najważniejsze moim zdaniem, światowe trendy w projektowaniu wnętrz obiektów hotelowych.

Kontekst jako punkt wyjścia

Jedną z ciekawszych obserwowanych obecnie tendencji jest czerpanie inspiracji z najbliższego otoczenia. Trend ten polega na oparciu projektu wnętrza, a często także bryły hotelu, na motywie przewodnim nawiązującym do charakterystycznych elementów oraz historii miejsca, w którym obiekt się znajduje. W praktyce architekci coraz chętniej sięgają po lokalne materiały wykończeniowe oraz dzieła lokalnych artystów. Często motywem przewodnim hotelowej restauracji jest kuchnia charakterystyczna dla danego regionu. Wszystko to sprawia, że pobyt w takim hotelu staje się pierwszym etapem odkrywania regionu czy miasta, do którego przybyli goście. Ciekawym przykładem obiektu, którego wystrój wnętrz został zrealizowany zgodnie z opisywanym trendem, jest Hotel Tobaco w Łodzi. Projektanci z pracowni EC-5 Architekci, zainspirowani klimatem XIX-wiecznej fabryki, na terenie której powstał hotel, w swoim projekcie nawiązali do industrialnego charakteru miejsca oraz jego ciekawej historii. Tam, gdzie było to możliwe, wyeksponowane zostały ceglane ściany i sufity. W wielu miejscach użyto surowego betonu, m.in. do wykonania lady recepcyjnej, a na suficie w holu głównym pozostawiono odsłonięte instalacje. Goście mogą zjeść posiłek w klimatycznej loftowej restauracji „U Kretschmera”, na co dzień serwującej dania kuchni czterech kultur: polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej, które stoją u korzeni powstania i rozwoju XIX-wiecznej przemysłowej Łodzi.

Fabryczny charakter obiektu architekci skontrastowali z nowoczesnymi elementami wystroju wnętrz i żywymi kolorami, a w efekcie uzyskali niepowtarzalny klimat miejskiego hotelu. Siłę lokalnego podejścia do projektowania dostrzegli nie tylko właściciele prywatnych czy tzw. „butikowych” hoteli. Również koncentrujące się dotąd na klientach biznesowych międzynarodowe sieci hotelarskie inwestują w nowe, designerskie subbrandy. Jednym z przykładów może być dynamicznie rozwijająca się sieć ibis Styles, która we wnętrzach swoich hoteli wykorzystuje charakterystyczne dla miejsca, w którym znajdują się obiekty, akcenty.

Przenikające się przestrzenie.

Kolejną zauważalną obecnie tendencją jest wzrost znaczenia wielofunkcyjnych przestrzeni hotelowych. Trend ten najlepiej widać na przykładzie ewolucji funkcji hotelowego lobby, które obecnie ma być nie tylko miejscem reprezentacyjnym dla całego hotelu, ale przede wszystkim wielofunkcyjną przestrzenią, w której przenikają i uzupełniają się funkcje recepcji, kawiarni, baru oraz biura. Projektując dla sieci Accor hotele ibis Styles i Mercure architekci z EC-5 Architekt Łódź, odpowiedzialni za projekt, dołożyli wszelkich starań, aby przyciągnąć do lobby jak największą liczbę gości. Zamierzony efekt udało im się uzyskać dzięki zastosowaniu bardzo prostych, choć w swej prostocie rewolucyjnych narzędzi, jak np. zaplanowanie w przestrzeni lobby mini baru czy stanowisk do pracy na laptopie. W przytulnym lobby wszystkich wchodzących w skład tej sieci hoteli goście mogą nie tylko spotkać się z przyjaciółmi czy współpracownikami, lecz także wyciszyć i zrelaksować się po ciężkim dniu, a w razie potrzeby popracować.

ID i High-tech

Wykorzystanie nowoczesnych technologii stało się elementem, którego nie może zabraknąć w nowoczesnych obiektach hotelowych. Dynamicznie rozwijające się technologie mobilne oraz coraz większa liczba młodych gości hotelowych, tzw. „millennialsów” dwudziesto- i trzydziestolatków, wychowanych w erze boomu technologicznego skłaniają właścicieli do sięgania po nowoczesne rozwiązania technologiczne. Absolutnym minimum stało się zaplanowanie jak największej liczby gniazdek oraz stacji dokujących w częściach wspólnych hotelu oraz pokojach, a także ogólnodostępna, bezpłatna sieć WiFi. Badania rynku hospitality dowodzą, że inwestycje w nowoczesne rozwiązania technologiczne to obecnie priorytet dla większości hotelarzy. Z pewnością część środków zostanie wykorzystanych na np. wdrożenie technologii mobilnych w przestrzeni hotelowej, rozwiązania typu „self-service” oraz narzędzia służące personalizacji przestrzeni i usług hotelowych. Obecnie hotele luksusowe oraz te, które udogodnienia technologiczne wpisane mają w strategię biznesową, oferują już swoim gościom, między innymi, możliwość obsługi oświetlenia, klimatyzacji oraz hotelowych multimediów przy użyciu tabletu lub telefonu komórkowego. Urządzenia mobilne zastąpiły w tych obiektach jeszcze
do niedawna uważane za nowatorskie karty do drzwi, a gości obsługuje elektroniczny concierge. Jednym z ciekawszych przykładów wykorzystania technologii w branży hospitality jest Yotel w Nowym Jorku. Goście meldują się w nim poprzez samoobsługowe stanowiska, które zastąpiły tradycyjną recepcję. W tym samym czasie ich bagażami zajmuje się robot ?Yobot?. Pokoje wyposażone są w „techno-ściany” umożliwiające odtwarzanie muzyki. Do dyspozycji gości jest także superszybki internet oraz aktywowana ruchem rąk klimatyzacja. Można się spodziewać, że wraz ze zmniejszaniem się kosztów inwestycji w nowoczesne technologie tego typu rozwiązania staną się coraz bardziej powszechne. Kolejne lata z pewnością będą bardzo interesujące zarówno dla hotelarzy, jak i współpracujących z nimi architektów.

Autor

Luiza Jodłowska

Projekty EC-5 Architekt Łódź

Hotel Tobaco Łódź
Hotel Mercure Grand Warszawa
Hotel ibis Styles Warszawa
Hotel Novotel City Wrocław