NOWOCZESNE KONCEPCJE WNĘTRZ POKOI HOTELOWYCH

Wystrój pokoju hotelowego to jeden z najważniejszych wyróżników hotelowego wnętrza. Jest to również, coraz częściej, czynnik decydujący o wyborze samego hotelu. W ostatnich latach hotel stał się bowiem czymś więcej niż jedynie miejscem noclegu. Jest ważnym elementem podróży, pierwszym punktem na mapie odwiedzanego miasta, czy regionu, wprowadzającym nas w jego klimat.

Rozwój technologii, dostęp do coraz większej gamy wysokiej jakości materiałów wykończeniowych, a także zmiany w strukturze demograficznej gości hotelowych niewątpliwie wpłynęły i nadal będą wpływać na wystrój hotelowych wnętrz, w tym znajdujących się w nich pokoi. Opisane poniżej trendy to jedne z bardziej ciekawych rozwiązań projektowych będących odpowiedzią na zmieniające się wymagania hotelowych gości.

Łazienka i część sypialna ? razem, czy osobno?

Przenikanie się funkcji części sypialnej i łazienki hotelowej to bardzo modna w ostatnim czasie koncepcja wykorzystywana przez architektów wnętrz. Dzięki oddzieleniu łazienki szybą lub całkowitemu jej otwarciu na pokój, udaje się uzyskać wrażenie bardziej przestronnego i ciekawie zaaranżowanego wnętrza. Nie należy jednak zapominać o zapewnieniu intymności gościom. W tym celu stosuje się dostępne na rynku różnego rodzaju rozwiązania pozwalające na jej częściowe przesłonięcie. Wykorzystywane jest, na przykład, elektrycznie matowione szkło, które po naciśnięciu guzika staje się przezierne lub bardziej standardowe rozwiązania, takie jak zasłony, czy żaluzje.

Ciekawym przykładem opisywanego trendu są rozwiązania zastosowane w hotelach sieci citizenM. Dzięki połączeniu funkcji łazienki i pokoju w jedną jednostkę mieszkalną udało się w nich stworzyć nietypowy klimat hotelowego wnętrza. Powierzchnia pokoju została ograniczona do minimum. Znajdują się w nim dwie okrągłe, szklane kapsuły, z prysznicem i toaletą, wolnostojącą umywalką oraz duże łóżko zajmujące całą szerokość pokoju. Pod łóżkiem umieszczona jest bardzo duża szuflada, która zastępuje tradycyjną szafę lub miejsce do przechowania bagażu. Wszystkie elementy wykonane są z wysokiej jakości materiałów i w nowoczesnym minimalistycznym stylu.

Na zdjęciach: Hotel Gruner we Lwowie. Projekt EC-5 Architekt Łódź

Meble i detale tworzą nastrój.

Bez względu na to, czy hotel kieruje swoje usługi do młodych podróżników, czy szukających wyciszenia turystów w średnim wieku, jedno jest pewne ? to, co przesądza o stylu i charakterze pokoju hotelowego to wykorzystane w nim meble i dodatki. W ostatnich latach i na tym polu obserwowaliśmy wiele zmian. Meble i wyposażenie pokoju hotelowego to już nie typowa wielka szafa, biurko, szafki nocne i mini bar. Architekci coraz częściej sięgają po minimalistyczne i zarazem wielofunkcyjne meble, które spełniają nie tylko funkcje użytkowe, ale także stanowią o niepowtarzalnym stylu hotelu.

Technologia przede wszystkim ?czyli ?millennialsi? w natarciu.

Prognozy sporządzane dla branży hospitality pokazują, że do 2020 roku (Źródło: Hotel Trend Report 2020, http://www.hotelnewsnow.com/article/15005) pokolenie ?millennialsów?, określanych również jako ?digital natives? (20. i 30. latków wychowanych w czasach boomu technologii mobilnych) opanuje światowy rynek podróży. Po raz pierwszy rynek usług hotelowych zdominuje grupa ludzi, którzy ponad gromadzenie rzeczy stawiają gromadzenie doświadczeń. Podróże to dla nich styl bycia, a wybór hotelu jest dla nich sposobem na ekspresję własnego gustu. Często szukają małych hoteli butikowych wyróżniających się niepowtarzalnym klimatem oraz zaprojektowanych w duchu miejsca, do którego przyjechali.

Wszystko to sprawia, że hotelarze, chcąc nadążyć za zmieniającymi się trendami, zaczęli dostosowywać swoje obiekty i świadczone w nich usługi do wymagań właśnie tej grupy docelowej. Również architekci i projektanci wnętrz współpracujący z branżą hospitality stanęli przed nowymi wyzwaniami w zakresie projektowania hotelowych wnętrz. Rolą projektanta jest obecnie nie tylko odpowiedne zaplanowanie funkcji, dobranie kolorów i faktur materiałów, ale także takie zaprojektowanie pokoju hotelowego, aby goście mogli w jak najbardziej intuicyjny sposób korzystać z dostępnych w nim technologii. W efekcie pokoje stają się minimalistyczne. Znikają z nich wszystkie ?zbędne elementy?, jak włączniki, czy kable zaburzające porządek w przestrzeni. Na przykład, w pokoju coraz częściej nie znajdujemy tradycyjnego biurka. Pojawiają się natomiast stacje dokujące z możliwością odtwarzania muzyki oraz większa liczba gniazdek elektrycznych.

Element wspólny ? jakość materiałów i wykończenia.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że elementem wspólnym opisanych przeze mnie w artykule tendencji w projektowaniu są niewątpliwie jakość materiałów wykończeniowych. Żaden z inwestorów nie jest przecież zainteresowany odnawianiem wnętrz co dwa lata. Dlatego wybierając wyposażenie i materiały wykończeniowe powinni brać pod uwagę jedynie te o wysokiej jakości, gdyż zapewniają one dłuższe użytkowanie i stanowią o całościowym obrazie wnętrza pokoju hotelowego.

Autor

Luiza Jodłowska